לימוד קריאה לכיתה א

לימוד קריאה מהנה והדרגתי תוך כדי משחק לגילאי 3 עד 8. העניקו לילדכם מפתח לעולם הקסום של הקריאה ויתרון משמעותי לעתיד

לימוד קריאה לא צריך להיות מסובך או לקחת כל כך הרבה זמן

השפה העברית קלה לקריאה, יחסית לשפות אחרות. אין בעברית הרבה עיצורים ותנועות, ורוב המילים נשמעות כמו שהן נכתבות. רוב הילדים מוכנים ללימוד קריאה בגילאי 6-5, חלקם בשלים לכך כבר מגיל 3.

כמובן, הלומדה מתאימה ומהנה גם לגילאים גדולים יותר. להיפך, הוא קל ומהנה עבורם. כך, ילדים משתפים פעולה יותר ולומדים קריאה מהר יותר.

למדו את ילדכם לקרוא ב־10 דקות ביום

הלומדה מחולקת לפי שיעורים, שיעור אחד כל יום, בסדר מובנה וברור. כל שיעור כולל פעילויות מהנות ומגוונות ואורך רק כ־10 דקות. קצב הלימוד מותאם לילד וסדר הנושאים נבחר ללימוד יעיל, מהיר וקל.

לא צריך להיות מורה, כדי להצליח ללמד קריאה. 

הלומדה כוללת הסברים להורים, טיפים מעשיים ואסטרטגיות למידה, שיסבירו לכם במפורט איך לגרום לילדכם לשתף פעולה, איך להסביר להם נושאים שונים שעלולים לעלות בזמן הקריאה ואיך לגרום להם לאהוב לקרוא.

הורים מספרים

מה הלומדה כוללת?

 • בנייה הדרגתית ונכונה של לימוד האותיות, התנועות(ניקוד) ולבסוף הקריאה.
 • דפי עבודה להדפסה, הכוללים פעילויות מהנות לילדים, כגון גזירה והדבקה, צביעה ועוד.
 • משחקי אונליין אינטראקטיביים ומהנים בכל שיעור.
 • שאלוני קריאה אונליין לתרגול קריאה והבנת הנקרא מאורגנים לפי רמות בשיעורי הלומדה.
 • גישה חופשית מכל מכשיר תומך אינטרנט, כדי שתוכלו להתקדם בקצב שלכם מכל מקום ובכל זמן הנוח לכם.
 • לוחות צבעוניים של האותיות ושל התנועות(ניקוד) להדפסה ולתרגול, כולל אותיות סופיות, דגשים ושי״ן שמאלית.
 • לוחות מילים לפי תנועות(ניקוד) להדפסה לתרגול קריאה נוסף.
 • הסברים להורים: איך ללמד את הילד לקרוא, איך להסביר נושאים שונים בלומדה ועוד.
 • אסטרטגיות יעילות ללימוד ולעידוד קריאה, שבעזרתן תוכלו לא רק ללמד את ילדכם לקרוא, אלא גם להפוך אותו לחובב קריאה וספרים! האסטרטגיות גם יעזרו לכם להפוך סרבן קריאה לתולעת ספרים.

מה מקבלים בקניית הלומדה?

גישה לכל התכנים

שאלונים, משחקים, דפי עבודה, לוחות אותיות עם כל התנועות(ניקוד), דפי מילים לתרגול

גישה למשך שנה שלמה

בלימוד יומי עקבי ילדכם ידע לקרוא לאחר כ־3 חודשים, אבל מכיוון שרובנו עמוסים מאוד בעבודה ומשפחה, ייתכן שתפספסו לפעמים שיעור. אל דאגה, ילדכם יזכור הכל ותהיה לכם גישה מלאה למשך שנה מרגע הקנייה.
* לרוכשים מנוי שנתי

עדכונים ותוספות ללומדה

עדכונים ותוספות ללומדה בזמן שאתם במנוי כלולים במחיר הראשוני. משחקים ודפי עבודה שיתווספו ללומדה יהיו אוטומטית פתוחים גם לכם.

אסטרטגיות למידה

עצות מעשיות שיעזרו לכם לגרום לילדכם לשתף פעולה ולאהוב קריאה, כולל אסטרטגיות לילדים מאותגרי קריאה ולסרבני קריאה.

לקבלת טעימה

השאירו פרטים בטופס ונשלח לכם טעימה מתכני הלימוד באתר

שתי הערות חשובות:

לצערי, השפה העברית התקנית רחוקה מאוד מהשפה המדוברת. כדי שהטקסט יהיה זורם וברור לכל האוכלוסיה ולא רק לעורכים לשוניים, הטקסט הזה וקטעי הקריאה בלומדה כתובים בלשון מדוברת, אך תקנית ככל האפשר.

הטקסט כתוב בלשון זכר, בגלל מגבלות השפה העברית, שטרם מצאתי להן פתרון, אך ודאי ובוודאי שאני פונה לבנות ולבנים יחד. להפך, בגילאים צעירים בנות מקדימות ביכולת הדיבור שלהן, והן מסוגלות ללמוד קריאה אף יותר מהר מבנים.

שלום, שמי יונית ריס

אני נשואה לעמיאל ואמא לשתי בנות. אני בעלת תואר שני במתמטיקה ותואר שני בלשון עברית. שני התארים מאוניברסיטת בן גוריון. את התארים במתמטיקה למדתי מאהבה שלי למספרים (מזמינה אתכם לאתר לוח הכפל שלי לתרגול בחינם) ואת התואר שלי בלשון למדתי מאהבה לשפה העברית. 

יש לי שתי בנות, עדי בת 9 ונויה בת 7. שתי הבנות שלי גדלות בחינוך ביתי, כי אנחנו נוודים דיגיטליים ועוברים ממדינה למדינה כל כמה חודשים. אני ובעלי מדברים רק עברית ברמת שפת־אם. ובכל זאת, לימדתי את שתי הבנות שלי לקרוא בעברית ובאנגלית במקביל (להורדת דפי עבודה ללימוד אנגלית לחצו כאן). הבכורה התחילה ללמוד לקרוא בשתי השפות בגיל 4.5, והקטנה התחילה בגיל 3.5 בלבד. היום, שתיהן קוראות קריאה שוטפת ועצמאית בשתי השפות. הן נהנות לקרוא ספרים בזמנן הפנוי ולפני השינה. 

את הלומדה בניתי מתוך ניסיון ומחשבה רבה להתאים אותו לילדים ולהורים יחד. מצד אחד, שיהיה מהנה לילדים, אך גם אפקטיבי וחסכוני בזמן להורים.

פרטים והרשמה

מוזמנים לבחור את המסלול שמתאים לכם.

לימוד קריאה לכיתה א

גישה ל-12 חודשים
220
157
 • 90 שיעורים
 • שאלוני קריאה בכל הנושאים
 • 350 משחקים אונליין
 • דפי עבודה להדפסה
 • דפי אותיות עם התנועות (ניקוד) להדפסה
 • דפי מילים לפי תנועות (ניקוד)
 • אסטרטגיות ללימוד ולעידוד קריאה

שאלות חכמות מהורים שאכפת להם

התשובה הקצרה היא, לא. לפי מערכת הלימודים של משרד החינוך, ילדים לומדים את האותיות בגן חובה בסביבות גיל 5, לפני שהם עולים לכיתה א, ואז לומדים לקרוא בכיתה א בסביבות גיל 6. אבל, ילדים רבים מוכנים ובשלים לקריאה כבר בגיל 4-3 וכדאי לעודד את הסקרנות שלהם וללמד אותם לקרוא. כמו שכדאי לעודד ילדים לעזור בבית ברגע שהם מראים רצון לכך, אחרת הם גדלים והרצון שלהם לעזור נעלם. כך גם בקריאה. אם נעזור להם לקרוא כשהם מביעים עניין, הם ישתפו פעולה, ילמדו בהנאה ויגדלו לאהוב קריאה. הרבה פעמים, אנחנו מחכים שזה יתאים לנו, ואז הם כבר לא בעניין, מסרבים לשתף פעולה ואנחנו צריכים להשקיע הרבה יותר זמן ואנרגיה בלימוד.

ילדים בריאים המתפתחים בהתאם לגילם יביעו עניין בספרים, באותיות ויתקשרו טוב מילולית מגיל 3 ואילך. 

הנה כמה סימנים שיכולים לעזור לכם לזהות אם הילד/ה שלכם מוכנים ללימוד קריאה:

 • הם אוהבים שמקריאים להם ספרים, ואולי עוקבים אחרי המילים בספר.
 • הם פותחים ספרים לבד, מדפדפים בהם ו”קוראים” את הסיפור.
 • הם מחזיקים את הספר בצד הנכון ומדפדפים בכיוון הנכון.
 • הם שואלים מה כתוב בשלטים, בתפריט, על חולצות ועוד.
 • הם יודעים לשיר את שיר הא”ב.
 • אם הם צופים בשיר הא”ב שמראה את האותיות, הם גם לומדים חלק מהאותיות.

לימוד קריאה בגיל צעיר לא בא על חשבון לימוד דברים אחרים. ילד שלומד לקרוא לא מאבד את הילדות ולא מפסיק לשחק בבית או בחוץ. ילדים חוקרים את העולם בכל החושים שלהם והם ימשיכו לעשות זאת, גם עם יכולת הקריאה. ההבדל היחיד הוא שילדים שיודעים לקרוא יוכלו ללמוד, לחקור ולהעשיר את עולמם הרבה יותר מילדים שלא קוראים.

חשוב לציין, לא חייב ללמד ילדים לקרוא בגיל צעיר. אפשר לחכות לכיתה א, ואז הם ילמדו קריאה עם השאר. אבל, אם ילדכם חכם, מביע יכולת, סקרנות ורצון ללמוד, כדאי ורצוי לתת לו את המפתח לעולם הקסום של הספרים ואת היתרון המשמעותי שהוא ירוויח מזה בעתיד.

ילד שמתחיל ללמוד לקרוא בגיל צעיר, ידע לקרוא בגיל צעיר. ילדים מביעים סקרנות ושואלים שאלות מהרגע שהם לומדים לדבר. ילדים שיודעים לקרוא יוכלו לספק את סקרנותם ולהרחיב את עולמם הרבה מעבר לילדים הממתינים לכיתה א ללימוד קריאה.

יש שני חסרונות ללימוד קריאה בגיל צעיר.

אחד, לימוד קריאה בגיל צעיר לילד שלא בשל לכך, עלול להפוך לתהליך מתסכל, ארוך ועם מעט מאוד תוצאות. לכן, חשוב לזהות בשלות לפני שמתחילים בגיל צעיר. דרך פשוטה ומעולה היא להתחיל ללמד קריאה ולראות אם יש שיתוף פעולה מהילד ואם הוא מבין וזוכר את החומר הנלמד מיום ליום.

החיסרון השני הוא שזה עלול להקשות על המורה שלו בכיתה א. ילדים שיודעים לקרוא יאתגרו את המורים שלהם, כי זה בדיוק מה שהם מלמדים בכיתה א. יש פתרונות למצב הזה. מורה טוב יציע חוברת מתקדמת או יכין פעילויות מתקדמות לילדכם. כך או כך, בוודאי שזו אינה סיבה להשאיר את ילדכם מאחור.

 • ילדים עם עיכוב התפתחותי.
 • ילדים שלא מביעים כל עניין בספרים: לא אוהבים שמקריאים להם, לא מסוגלים לשבת ברצף ולשמוע ספר פעוטות מהתחלה עד הסוף.
 • ילדים שמזהים אצלם בעיות למידה.

לילדים אלו לא מומלץ ללמד קריאה בגיל צעיר וכדאי לעבוד איתם קודם על עיכובים התפתחותיים או התאמות למידה, אם ישנם, בעזרת גורמי המקצוע המתאימים. אבחון מוקדם ומתן עזרה מקצועית מוקדמת משפרים מאוד את קצב הלימוד שלהם וסוגרים להם יותר מהר את הפער, לכן מומלץ לבדוק את הסיבות לעיכובים ולהתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר.

הרבה הורים חושבים שלימוד קריאה דורש ידע מקצועי שרק מורים יודעים, אבל זו לא האמת. למעשה, אין צורך בשום כישורי הוראה או ידע מקדים, כדי ללמד ילד לקרוא. הדבר היחיד שצריך הוא אהבה וסבלנות. לכן, אתם יכולים ללמד את ילדכם לקרוא הרבה יותר טוב והרבה יותר מהר ממורה. מורה בבית הספר צריך ללמד יותר מ־30 ילדים, כולם שונים אחד מהשני ובעלי יכולות וקצב לימוד שונים. אתם, לעומת זאת, מלמדים רק ילד אחד שאתם מכירים הכי טוב ואוהבים הכי בעולם. אתכם, השמיים הם הגבול!

לימוד קריאה לא לוקח הרבה זמן. בבית הספר זה לוקח שנה ואף יותר, משום שהמורה צריך ללמד הרבה תלמידים, צריך להתמודד עם בעיות משמעת וצריך ללמד ילדים שונים בעלי קצב לימוד שונה באותם שיעורים. 

הלומדה בנויה בצורה כזו שילדכם יוכל להגיע למקסימום יכולת קריאה במינימום זמן. כל ילד הוא שונה כמובן, אבל בממוצע, כל שיעור יומי בלומדה אורך כ‏־10 דקות בלבד. 

חלק מהילדים ירצו להמשיך ולשחק במשחקים לאחר שהשיעור ייגמר. הם יוכלו לעשות זאת לבד, כי חלק הלימוד אתכם הסתיים.

כל הילדים משתעממים מהר, בעיקר בלימוד מאתגר כמו קריאה. זה טבעי ומראה שהם מתפתחים בהתאם לגילם. בדיוק בגלל זה, הלומדה בנויה משיעורים קצרים ביותר ומלאה בפעילויות ומשחקים שישאירו את ילדכם מרוכזים. להפך, הם כנראה ירצו להמשיך ולשחק אחרי שהשיעור נגמר.

אם ילדכם כבר למד לקרוא, אבל עדיין מתקשה בקריאה, הלומדה הזו בשבילכם! היא כוללת 300 משחקים אינטראקטיביים מגוונים ומהנים, כדי שילדכם יקרא בחיוך. כל שיעור בנוי מלימוד קריאה קצר ולאחריו משחקים לעידוד הקריאה ולתרגול נוסף בהנאה.  מניסיון, המשחקים מהנים אפילו לילדים בגיל 9!

התחברות לקוחות

לאחר ההתחברות כנסו לאזור האישי לקורס שרכשתם.